W minioną sobotę, 18 maja, odbył się finał XX edycji OLIMIPIADY TECHNIKI SAMOCHODOWEJ. W siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie w zadaniach praktycznych rywalizowało 12 finalistów, którzy w półfinale pokonali ponad 350 rywali. Przedmiotem etapu, przeprowadzonego 16 marca 2019 r. w Warszawie na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, był zestaw 40 pytań testowych obejmujących wiedzę podstawową (w tym: elementy matematyki i fizyki, materiałoznawstwo, rysunek techniczny maszynowy, techniki wytwarzania, podstawy budowy maszyn) oraz wiedzę specjalistyczną (budowa, diagnozowanie, naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych) z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i przepisów bhp.

W dniach od 27 do 29 maja 2019 w Samochodówce będzie się działo... Przedstawiciele 9 europejskich szkół zawodowych wezmą udział w międzynarodowym konkursie CarMechanicJuniorEurope2019. Udział naszych uczniów w tym przedsięwzięciu jest już właściwie tradycją, nieobce są nam również miejsca na podium. Tym razem jednak Samochodówka pełni rolę gospodarza. Gościmy szkoły ze Słowenii, Czech, Słowacji, Litwy, Macedonii, Francji, Turcji oraz Austrii. Patronat nad konkursem objęło Porsche Inter Auto Polska.

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu!

My, nauczyciele i pracownicy oświaty, mierzymy się z trudną dla nas sytuacją. Niełatwo było podjąć decyzję o tym, że pozostawimy na jakiś czas Was, Drodzy Uczniowie. Uwierzcie – wolelibyśmy stać teraz ramię w ramię z Wami i mieć pewność, że zmniejszamy choć trochę stres przed egzaminem maturalnym.

Prosimy Rodziców i Was o zrozumienie naszej decyzji. Znamy naszą młodzież bardzo dobrze - zawsze uczyliście nas, że warto bronić własnych racji i często podczas lekcji udowadnialiście, że trzeba walczyć o rzeczy dla człowieka ważne. Znajdujemy się w podobnym położeniu. Chcemy, żeby polskie społeczeństwo zrozumiało, jak ważną rolę pełni nauczyciel w procesie nauczania. Zależy nam na edukacji opartej na wartościach, które zaakceptują wszystkie strony: Rodzice, Uczniowie i my, nauczyciele. Dlatego prosimy Was bardzo o wsparcie i wspólną walkę o godność polskiego nauczyciela i polskiej szkoły.

Wiele razy byliśmy przy Was, Drodzy Uczniowie i wiele razy Wasi Rodzice mogli na nas liczyć, teraz przyszedł czas, w którym to my potrzebujemy społecznej solidarności. Prosimy także rządzących o podjęcie szybkich i efektywnych rozmów z nami – zwykłymi nauczycielami, ponieważ chcielibyśmy wrócić do swoich codziennych obowiązków. Chcemy lepszej przyszłości edukacyjnej dla tych, którzy przyjdą po Was, chcemy szkoły nowoczesnej i opartej na rozwijaniu kluczowych kompetencji młodzieży.

W tak trudnym dla pracowników oświaty czasie prosimy Was o cierpliwość i zrozumienie dla naszych postulatów, które podyktowane są troską o przyszłość edukacyjną kolejnych pokoleń.

Nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu

Uczennica Samochodówki - Paulina Walorska z klasy 1ct zajęła I miejsce w VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Kryminalnego „Studium zbrodni", w kategorii: recenzja filmu lub serialu kryminalnego. Wydarzenie organizował Zespół Szkół Mechanicznych pod patronatem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dnia 26.03.2019 roku klasy 1ct i 3et mogły obejrzeć spektakl wystawiony przez Teatr edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa pt. „Zagubione sumienie”.

Dnia 15.03.2019 w Collegium Da Vinci odbył się KONGRES SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Poznania. W spotkaniu wzięli udział: Klaudia Woźniak 1bt, Kacper Czaplewski 1ct, Jakub Metelski 1dt oraz Piotr Bojar 3ct jako współorganizator wydarzenia z ramienia MRMP oraz opiekun SU - P. Anna Płachecka.

Z okazji I Dnia Wiosny uczniowie Samochodówki przyszli do szkoły ubrani w kolorze, który wcześniej wylosował przedstawiciel klasy. Wspólnym zadaniem było wykonanie zdjęcia klasowego i przesłanie go do opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Na tej podstawie wybrano trzy zwycięskie klasy, które najbardziej wyróżniły się danym kolorem na zdjęciu. Konkurs na najlepszą fotkę wygrała klasa 4bt. Za wyróżniające się zdjęcia nagrody otrzymały klasy: 3bt oraz 2ab. Pozostałe klasy: 4dt, 1ct, 1bt oraz 1bb cieszyły się słodką niespodzianką...

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie i Uczennice, w imieniu SU oraz Pauliny Michalak z kl. 3dt (pomysłodawczyni i organizatorka akcji) dziękujemy serdecznie za wsparcie finansowe i rzeczowe zbiórki na rzecz Schroniska dla zwierząt w Gaju. Zebraliśmy pokaźną kwotę 956,69 zł, za którą Paulina zakupiła karmę dla psów i kotów oraz dostarczyła ją do schroniska. Szczególne podziękowania należą się uczniom klas: 1bt, 1ct, 2ab, 2at, 2ct, 2dt, 3bt, 3ct, 3dt oraz 3et, a także kilku nauczycielom, Panom z warsztatów szkolnych oraz Paniom z administracji.
Serdecznie dziękujemy

Wi-Fi i bezpieczny Internet od wczoraj w naszej szkole !

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu.
Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.