Eggenburg – jak mówią przewodniki to miasto nostalgii, gościnności i historii. To właśnie tam, w oddalonej od Wiednia o 70 kilometrów austriackiej miejscowości, rozegrała się XIV edycja międzynarodowego konkursu Euromechanic Junior, w której udział wzięło aż 10 państw: Austria, Czechy, Francja, Litwa, Niemcy, Macedonia, Polska, Słowacja, Słowenia i Turcja. W tak doborowym towarzystwie znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły.

Tradycyjnie, co roku, konkurs ten organizowany jest przez kolejne miasta wymienionych wyżej uczestników. W zeszłym roku zmagano się z technicznymi zadaniami w Skopje, w Macedonii. Nasi uczniowie zdobyli tam drugie i trzecie miejsce. To tylko pobudziło nasze apetyty na jeszcze większy sukces. Trzeba było kolejny rok przygotowywać następną kadrę młodych mechaników z Samochodówki.
W dniach od 3 do 5 czerwca 2015 roku uczniowie klasy 3at Hubert Echaust i Wojciech Baraniak stanęli do walki o zaszczytne trofeum Euromechanic Junior. Należało przejść część teoretyczną – odpowiedzieć na 100 pytań testowych, a następnie wykonać 10 zadań praktycznych. Gospodarze przygotowali 10 stanowisk konkursowych, na których trzeba się było zmierzyć z przyrządami diagnostycznymi niespotykanymi w Polsce i w innych krajach. Dotyczyło to głównie testera samochodowego, którym należało zdiagnozować pojazd w celu wyszukania usterki, przyrządu do oceny stanu technicznego akumulatora i oceny prądu rozruchu oraz prądu ładowania. Niespodzianka czekała również na stanowisku obsługi klimatyzacji, gdzie zamiast typowej stacji obsługi, znajdował się specjalistyczny tester nieznany naszym uczniom. Nie zabrakło również elementów humorystycznych przygotowanych przez organizatorów konkursu. Na stanowisku ustawiania świateł wszyscy uczniowie realizowali procedury dotyczące zadania, czyli - między innymi -  sprawdzenie ciśnienia w kołach, ustawienie przełącznika pochylenia świateł, poziomowania samochodu i następnie przystępowali do regulacji reflektorów. Żaden z uczniów, uczestników konkursu, nie sprawdził załadowania bagażnika, a tam gospodarze przygotowali niespodziankę w postaci kartonu o wadze 75 kilogramów.

„… A to niespodzianka !” – śmiali się wszyscy startujący.
Konkurencja jak zwykle była silna, uczniowie ze szkoły w Eggenburgu czy Litwy nie dawali tak łatwo za wygraną. Dzięki cierpliwości, zaangażowaniu i fachowej wiedzy przekazanej w murach Samochodówki osiągnęliśmy sukces.
I miejsce w kategorii indywidualnej zdobył Hubert Echaust z klasy 3at, natomiast III miejsce zajął Wojciech Baraniak również z klasy 3at. Drużynowo zajęliśmy I miejsce. Cieszymy się, że udało nam się poprawić zeszłoroczny wynik i ten złoty puchar, który otrzymał nasz uczeń, stał się symbolem jakości i dobrego wykształcenia technicznego, jakie można zdobyć w naszej szkole. Dodatkowo, austriaccy organizatorzy konkursu Euromechanic Junior, postanowili sprawdzić jeszcze umiejętności kierowania gokartami –  w tej konkurencji również nie mieliśmy sobie równych. Kolejny sukces!
Atmosfera konkursu była znakomita, a fakt, że większość uczestników  posługiwała się językiem angielskim, pozwoliła po zakończeniu części konkursowej, nawiązywać znajomości między rówieśnikami z różnych szkół. Właśnie to stanowi ideę tego konkursu, że oprócz elementów rywalizacji, uczniowie poznają nowych kolegów z innych krajów i widzą, że tak naprawdę niczym się od nich nie różnią, porównywalna jest również ich wiedza w zakresie pojazdów samochodowych. Równie ważna była możliwość wymiany doświadczeń przez nauczycieli – opiekunów oraz dyrektorów szkół startujących w tym konkursie uczniów.
Eggenburg na zawsze zostanie w naszej pamięci jako miasto przyjazne rozwojowi młodych ludzi, świetnej organizacji i sukcesu naszych uczniów. To właśnie poznańska Samochodówka - szkoła z tradycją, zapleczem technicznym i fantastycznymi nauczycielami doprowadziła do osiągnięcia kolejnego, znaczącego sukcesu. Podkreślić należy fakt, że wszystkie konkurencje odbywały się w języku angielskim, a wyniki naszych uczniów potwierdzają również wysoki poziom znajomości języka angielskiego zawodowego oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach wymagających skupienia i szybkiego podejmowania decyzji. Hubert  i  Wojtek nie tylko byli przedstawicielami naszej szkoły, ale i wizytówką Poznania, jako miasta, które stawia na młodych i dobrze wykształconych techników pojazdów samochodowych.
Organizowany od 14 lat konkurs Euromechanic Junior jest unikatowym na skalę europejską przedsięwzięciem szkół zawodowych i bardzo się cieszymy, że od sześciu lat możemy brać w nim udział, odnosząc coraz większe sukcesy. Zdobyte na nim przez nauczycieli doświadczenie zawodowe, owocuje podniesieniem jakości kształcenia w naszej szkole, czego dowodem jest wysoka zdawalność egzaminów zawodowych przez naszych absolwentów - jedna z najwyższych w kraju. Szkoły – uczestnicy konkursu, zacieśniają również swoją współpracę poprzez realizację wspólnych projektów w ramach Funduszy Europejskich – programy Leonardo da Vinci oraz Erasmus+.