Ostatnie miesiące były dość pracowite, trzymały Nas w stanie lekkiego poddenerwowania ze względu na zbliżający się Jubileusz 60 - lecia Zespołu Szkół Samochodowych.... I tak w końcu nastał ten dzień - 22 września 2018 r. odbył się długo wyczekiwany PIKNIK 60km/h. Podczas oficjalnej części spotkania dyrektor Zespołu Szkół, p. Marek Gabryelewicz powitał Absolwentów, Nauczycieli, Nauczycieli Seniorów, Uczniów wraz z Rodzicami, przedstawicieli serwisów samochodowych, przyjaciół szkoły oraz zaproszonych gości honorowych: Zastępcę Prezydenta M. Poznania – Pana Mariusza Wiśniewskiego, Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu M. Poznania – Pana Przemysława Foligowskiego i jego zastępcę Pana dyrektora Wiesława Banasia oraz Wicekuratora Oświaty Pana Zbigniewa Talagę.

Dyrektor skierował do zgromadzonej publiczności następujące słowa "Czy zwróciliście kiedyś Państwo uwagę jakie są ulubione zabawki małych dzieci. Dziewczynki najchętniej bawią się lalkami, a chłopcy samochodami. Dziewczynki bawiły się lalkami już w starożytnych cywilizacjach, za to chłopcy zaczęli się bawić samochodami zaledwie 130 lat temu. Niektórzy mogą pomyśleć, że chłopcy rozwijają się wolniej. Przed wielu laty moim mistrzem w tej szkole, był nieżyjący już dzisiaj profesor Henryk Rajewski, którego nazywaliśmy „parabolą”. Wprowadził nas w tajniki budowy i naprawy samochodów. Bardzo często powtarzał nam „myślcie, zanim zaczniecie coś rozkręcać i naprawiać w samochodzie, najpierw dobrze zastanówcie się i pomyślcie”. Wracając więc do tych zabawek. Chłopcy myśleli kilka tysięcy lat zanim zbudowali samochód, ale dzięki temu stworzyli cudowne urządzenie, które sprawia, że dziewczynki kiedy dorastają odkładają lalki i każda chce mieć swoje własne auto..." Tym optymistycznym akcentem dyrektor naczelny zainicjował oficjalne otwarcie PIKNIKU. Głos zabrali również przedstawiciele władz miasta: Pan Prezydent Mariusz Wiśniewski oraz v-ce Kurator Oświaty, Pan Zbigniew Talaga. Ta część spotkania obejmowała również ważny punkt, jakim było dołączenie do grona partnerów szkoły: oficjalnego przedstawiciela BMW Group Polska, reprezentowanego w tym dniu przez Panią Ewę Czerwińską - Manager Qualifications and Retail HR Poland oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, które reprezentował v-ce Prezes ds. Technicznych MPK - Pan Marek Grzybowski (okazało się - również absolwent Poznańskiej Samochodówki). Nastąpiło uroczyste podpisanie umów partnerskich, a następnie uczniowie klas patronackich odebrali od firm upominki.
Urodziny mają to do siebie, że nie mogą się odbyć bez odśpiewania "100 lat" - tego również nie mogliśmy sobie odmówić. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy Jubileuszu mogli zacząć piknikową zabawę. Z pewnością zaskoczeniem była obecność uczennic z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej w Poznaniu, które postanowiły uświetnić naszą imprezę przepięknymi układami choreograficznymi. Z dużym entuzjazmem spotkał się również koncert KWINTETU TEATRU POLSKIEGO, który wpisał się idealnie w klimat, jak się później okazało bardzo dobrej akustycznie...hali warsztatów samochodowych. Na gości Samochodówki czekały również konkursy z nagrodami - między innymi "RZUT TŁOKIEM DO CELU" , "PARKOWANIE NA ŻYLETKĘ" czy też "POBIJ DYREKTORA I DOKRĘĆ MU ŚRUBĘ" - gdzie najwytrwalsi próbowali pobić rekord w wkręcaniu śrub na czas... Dla wielu świetną pamiątką z tego dnia będą zdjęcia zrobione w FOTOSTREFIE, a więc zdjęcie na zabytkowym motocyklu…czy też zdjęcie w fotelu dyrektora ZSS. Dla miłośników mocniejszych wrażeń czekał CRASHTEST, czyli test zderzeniowy pokazujący, jak zachowują się systemy bezpieczeństwa biernego samochodu. Absolwenci mieli szansę zwiedzić całą szkołę, sale lekcyjne, pracownie i zobaczyć jak Samochodówka zmieniała się na przestrzeni lat. Nie da się pominąć największej atrakcji, jaka czekała na terenie szkoły tego dnia. Dzięki uprzejmości absolwentów naszej szkoły: Pana Grzegorza Tomaszkiewicza, Karola Józefczaka, Huberta Józefczaka oraz współpracujących z nimi pasjonatów motoryzacji z Automobilklubu Wlkp. i KG BUS Klub PIKNIK 60km/h zamienił się w prawdziwą WYSTAWĘ SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH. Przekrój roczników był naprawdę spory, każdy fan motoryzacji znalazł coś dla siebie. Stare samochody, baletnice w strojach retro i muzyka klasyczna - kto by pomyślał, że w Samochodówce dzieją się takie cuda ? Nie byłoby oczywiście dobrej zabawy bez dobrego jedzenia z kuchni polowej - Stanica Leśna Wronczyn. Były rozmowy, zwiedzanie wystawy WSPOMNIEŃ, gdzie w kronikach szkolnych szukano własnych młodszych twarzy. Niektórzy absolwenci spotkali się ze sobą po wielu, wielu latach od zakończenia nauki. Nauczyciele seniorzy, którzy byli naszymi honorowymi gośćmi spotkali swoich uczniów – dziś dorosłych już ludzi. Wrażeń i pozytywnych emocji nie było końca. No i "Krótki film o Samochodówce", którego projekcja wzbudziła masę śmiechu oraz uznania dla aktorów...czyli kilku naszych nauczycieli. Czyżby minęli się z powołaniem ?
Siłą naszej szkoły jest to, że przeszłość łączy się z teraźniejszością. 60-tka to wyjątkowa liczba, ponieważ to jacy dziś jesteśmy, jaka dziś jest Samochodówka zawdzięczamy tym, którzy od roku 1958 pracowali na jej dobre imię i tworzące się w niej tradycje. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia zaszczycili Nas swoją obecnością, pozdrawiamy Tych, którzy chcieli ale niestety się nie udało. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy okazali pomoc w organizacji Jubileuszu. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście i udało Wam się wrócić do najpiękniejszych wspomnień. Każdy z autografów, który został złożony przez Was na naszej urodzinowej masce samochodowej stanowi ślad. To ślad każdego, dla kogo ta szkoła jest JEDYNĄ I PRAWDZIWĄ SAMOCHODÓWKĄ W POZNANIU. Jeszcze raz 100 lat !

foto:
Dominik Budziński