Używamy plików cookie by ułatwić korzystanie z naszej strony. Poprzez korzystanie z naszej strony wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na twoim komputerze / urządzeniu.
AKTUALNOŚCI

Pan Piotr Szelągowski - Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego został zaproszony do naszej szkoły. Przeprowadził prelekcję na temat 75- rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. W spotkaniu wzięły udział trzy klasy. W trakcie wykładu uczniowie mogli obejrzeć film dokumentalny „Zapomnij o Kresach” i poznać stan wiedzy oraz badań, a także genezę nacjonalizmu ukraińskiego. Młodzież zapoznała się także z numerami archiwalnymi „IOH Wiedza i Życie” – do których były dołączone filmy o tematyce kresowej, a także mogli zapoznać się z wydaniem polskim „Nacjonalizmu” Doncowa i czasopismem wydawanym przez jedno ze stowarzyszeń kresowych działających w Polsce - w Kędzierzynie Koźlu.

Prezes Szelągowski mówił także o sekcji strzeleckiej działającej w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Kresowym. Ta część spotkania, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pokazane fotografie ze strzelnicy były szczególnie żywiołowo komentowane. Jeden z uczniów Samochodówki posiadał szeroką wiedzę na omawiany temat i potrafił odpowiedzieć na pytania dotyczące tematyki spotkania, w nagrodę otrzymał rocznicową koszulkę. Rocznica ludobójstwa na Wołyniu dotyczy wydarzeń 11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała wówczas skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi uchwała – „oddaje hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

  KLASY PATRONACKIE

aa    volvo log     dd      ee      ff      gg      hh      ii      jj      kk      ll      mm       nn      oo

bb      honda

 

 

  poznanlogo poznan                               logo men                                bip logo