Pan Piotr Szelągowski - Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego został zaproszony do naszej szkoły. Przeprowadził prelekcję na temat 75- rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. W spotkaniu wzięły udział trzy klasy. W trakcie wykładu uczniowie mogli obejrzeć film dokumentalny „Zapomnij o Kresach” i poznać stan wiedzy oraz badań, a także genezę nacjonalizmu ukraińskiego. Młodzież zapoznała się także z numerami archiwalnymi „IOH Wiedza i Życie” – do których były dołączone filmy o tematyce kresowej, a także mogli zapoznać się z wydaniem polskim „Nacjonalizmu” Doncowa i czasopismem wydawanym przez jedno ze stowarzyszeń kresowych działających w Polsce - w Kędzierzynie Koźlu.

Prezes Szelągowski mówił także o sekcji strzeleckiej działającej w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Kresowym. Ta część spotkania, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pokazane fotografie ze strzelnicy były szczególnie żywiołowo komentowane. Jeden z uczniów Samochodówki posiadał szeroką wiedzę na omawiany temat i potrafił odpowiedzieć na pytania dotyczące tematyki spotkania, w nagrodę otrzymał rocznicową koszulkę. Rocznica ludobójstwa na Wołyniu dotyczy wydarzeń 11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała wówczas skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi uchwała – „oddaje hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".