W czwartek 21 stycznia w naszej szkole w ramach Międzynarodowego Dnia Ojczystego gościliśmy red. Andrzeja Niczyperowicza, sławę poznańskiego dziennikarstwa. Od 45 lat publikuje on na łamach poznańskich gazet, znany szczególnie z poczucia humoru i wrodzonego talentu satyrycznego. Od roku 1981 jest wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Od tego czasu zajmuje się teorią i praktyką gatunków dziennikarskich. Jest autorem podręczników akademickich, prac poświęconych gatunkom dziennikarskim w miesięcznikach, kwartalnikach i rocznikach naukowych. Spod jego skrzydeł wyszło wielu świetnych dziennikarzy, między innymi Kamil Durczok czy Marcin Kącki.

Red. Andrzej Niczyperowicz przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej – od stażysty, do redaktora naczelnego. Najdłużej, 17 lat, był sekretarzem redakcji w ,,Gazecie Poznańskiej”; to rekord Guinnessa w polskich dziennikach. W 1975 roku podjął pracę w ,,Gazecie Zachodniej”, która później wróciła do tytułu ,,Gazeta Poznańska”. W ostatniej fazie przed likwidacją dziennika, pracował w ,,Gazecie Poznańskiej” jako szef ,,Magazynu” oraz koordynator szkoleń grupy ,,Polskapresse”, potem jako dziennikarz w ,,Głosie Wielkopolskim”. Jego doświadczenie i wiedza przyczyniły się do zmian w wielu mediach polskich. W 2013 r. otrzymał nagrodę im. Zdzisława Beryta, która jest przyznawana tuzom wielkopolskiej publicystyki kulturalnej. Do dziś możemy raczyć się jego „Dodatkiem Nadzwyczajnym”, który ukazuje się na łamach Głosu Wielkopolskiego od 37 lat. Podczas spotkania z młodzieżą opowiadał o pracy dziennikarza i mówił o szczególnej roli tytułu. W ramach ćwiczeń uczniowie mieli stworzyć tytuł do przeczytanego anonsu. Niektóre propozycje okazały się niezwykle trafne i inspirujące. Dla zainteresowanych będzie można zorganizować wyjście do studia telewizyjnego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku, by zapoznać się od kuchni z pracą nie tylko dziennikarzy, ale i montażystów, obserwując proces przygotowania materiału dziennikarskiego.