Używamy plików cookie by ułatwić korzystanie z naszej strony. Poprzez korzystanie z naszej strony wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na twoim komputerze / urządzeniu.
AKTUALNOŚCI
×

Błąd

Empty input file `/joomla2/cache/preview/f82c1a314b4f1c39de4bc2072adc29d6.jpg' @ error/jpeg.c/JPEGErrorHandler/322
Empty input file `/joomla2/cache/preview/f82c1a314b4f1c39de4bc2072adc29d6.jpg' @ error/jpeg.c/JPEGErrorHandler/322
W dniu 27 maja 2019 roku w Zespole Szkół Samochodowych odbyła się XIX edycja międzynarodowego konkursu na najlepszego mechanika szkół zawodowych CAR MECHANIC JUNIOR EUROPE 2019. Patronat nad wydarzeniem objęło Porsche Inter Auto Polska. W tym roku Samochodówka reprezentowana była przez uczennice klasy 3 technikum: Aleksandrę Dziadek i Paulinę Michalak. Udział naszych uczniów w tym przedsięwzięciu jest już właściwie tradycją, nieobce są nam również miejsca na podium. Tym razem jednak Samochodówka pełniła rolę gospodarza i nie mogliśmy być brani pod uwagę w klasyfikacji końcowej. Do Poznania przyjechali przedstawiciele 8 europejskich szkół zawodowych z Litwy, Austrii, Francji, Macedonii, Słowenii, Słowacji, Turcji i Czech. Każdę drużynę biorącą udział w konkursie reprezentowało dwóch uczniów.
DZIEŃ 1
Oficjalne otwarcie konkursu. W szkolnej auli powitaliśmy gości chlebem i solą. Prowadzące uroczystość p. Magdalena Bąk i p. Agnieszka Schröedter przedstawiły historię Car Euromechanik Junior,  który jest organizowany corocznie na przełomie maja i czerwca. Jego historia sięga 2000 roku, kiedy to odbył się po raz pierwszy w Brnie, w Czechach. Brały w nim wtedy udział reprezentacje 6 krajów. W kolejnych latach liczba uczestników wzrastała, standardowo uczestniczą w konkursie reprezentacje 11 krajów: Austrii, Czech, Francji, Litwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier. Reprezentacja Zespołu Szkół Samochodowych z Poznania zmaga się z zadaniami konkursowymi od 2009 roku, wtedy odbywał się on w Wilnie, na Litwie.
To niezwykłe przedsięwzięcie jest okazją do spotkań dla dyrektorów i nauczycieli zawodu, co owocuje wymianą doświadczeń z zakresu kształcenia zawodowego, jak i wzajemnym poznaniem się młodzieży różnych krajów, która realizuje swe pasje związane z motoryzacją. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość poznania kultury innych narodów oraz doskonalenia znajomości języków obcych. Podczas uroczystości przedstawione zostały wszystkie szkoły biorące udział w wydarzeniu, na slajdach pokazały się piękne krajobrazy, charakterystyczne potrawy czy najbardziej znane zabytki, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki charakterystycznej dla danego państwa. O oprawę artystyczną zadbał p. Marcin Szmidt (pianino) w towarzystwie Olgi (skrzypce) i Julii Polowczyk (altówka). Mogliśmy wysłuchać przemówienia zastępcy Wielkopolskiego Kuratora Oświaty  p. Zbigniewa Talagi oraz Dyrektora Zespołu Szkół, p. Marka Gabryelewicza, który przywitał w imieniu całej społeczności szkolnej gości i ogłosił oficjalne rozpoczęcie zmagań konkursowych. Zaraz po części oficjalnej Nasi przyjaciele z zagranicy mieli okazję zwiedzić teren Warsztatów Szkolnych. Czekała tam również na nich niespodzianka w postaci występu tanecznego formacji CZEBA SIĘ WYLUZOWAĆ, która przedstawiła program choreograficzny Łukasza Kukulskiego. Tancerze pojawili się w hali warsztatów, w otoczeniu zabytkowych samochodów. Po zakończeniu występu wszyscy zawodnicy drużyn, w tym również i nasza reprezentacja, czyli Paulina Michalak i Aleksandra Dziadek udali się na pierwszą część konkursu – test teoretyczny. Rozwiązywali go online, na stanowiskach komputerowych i po jego zakończeniu od razu otrzymali wyniki. Następnie wszyscy wspólnie zasiedli do posiłku, przy którym nie brakowało serdecznych rozmów tych, którzy od dawna się nie widzieli, jak i tych, którzy dopiero co się poznali. W takiej pozytywnej atmosferze goście i gospodarze czekali już jedynie na clou konkursu, czyli część praktyczną.
DZIEŃ 2
28 maja, równo o godzinie 9.00 rozpoczęła się część praktyczna konkursu. W hali Warsztatów Szkolnych na zawodników czekało 9 stanowisk zaopatrzonych w samochody Skoda City Go i Skoda Fabia. Praca uczniów polegała na wykonywaniu zadań związanych z diagnostyką i naprawą podzespołów, zespołów mechanicznych i elektronicznych w pojazdach. Uczniowie zmagali się z oceną stanu technicznego i naprawą silników pojazdów samochodowych oraz ich oprzyrządowania. Czas wykonywania zadań - 30 minut, a każde z nich oceniało dwóch sędziów - jeden polski, drugi zagraniczny. Po zakończeniu konkursu uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się na grillu, podczas którego rozmowom dotyczącym tego pracowitego dnia nie było końca. Teraz pozostało już tylko czekać na oficjalne zakończenie, podczas którego mieliśmy poznać tegorocznego zwycięzcę. Zanim to jednak nastąpiło, na naszych przyjaciół czekała jeszcze wizyta w pewnym ciekawym zakątku Wielkopolski…
DZIEŃ 3
W środę 29 maja rano, wspólnie wyruszyliśmy na wycieczkę do Biskupina – podróż w czasie, podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju. Żywa historia, rekonstrukcje chat, praca i rzemiosło. Na chwilę przenieśliśmy się do starej epoki, goście zaopatrzyli się w niezbędne pamiątki, a później… Później pełni optymizmu i dobrego humoru spotkaliśmy się na oficjalnym zakończeniu konkursu.
Car Mechanic Junior Europe 2019 dobiegł końca. Poznaliśmy zwycięzców XIX edycji międzynarodowego konkursu na najlepszego mechanika szkół zawodowych. W tej edycji na pierwszym miejscu podium, w klasyfikacji indywidualnej stanął reprezentant szkoły z Litwy – Lukas Makselis, drugie zajął również przedstawiciel tej samej szkoły – Vladislav Sverčkov. Medal za miejsce trzecie otrzymał reprezentant z Czech – Jiří Čadek. Ciekawostkę stanowi fakt, że dokładnie 9 lat temu, w 2010 roku, gdy konkurs również organizowany był w poznańskiej Samochodówce na podium stanęli przedstawiciele tych samych krajów i w tej samej kolejności. W klasyfikacji drużynowej: I miejsce – drużyna z Litwy (Lukas Makselis i Vladislav Sverčkov), II miejsce Czechy ( Jiří Čadek i Martin Hon) oraz miejsce III Austria (Gerald Irschik i Max Maier). Jak wspomniano wcześniej w klasyfikacji końcowej nie uwzględnia się drużyny organizatora konkursu. Warto jednak dodać, że nasze uczennice Aleksandra i Paulina uzyskały najwyższe noty punktowe i gdyby nie ta zasada, zajęłyby odpowiednio 1 i 2 miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Mamy więc powód do dumy, zwłaszcza że to pierwsza taka sytuacja w historii konkursu, gdzie szkołę samochodową reprezentowały dziewczęta. Udało nam się złamać stereotyp i dowieść, że w branży motoryzacyjnej kobiety równie dobrze mogą pracować na stanowiskach utożsamianych z typowo męskimi. Nie jesteśmy tym zaskoczeni, ponieważ absolwentki naszej Samochodówki doskonale radzą sobie na motoryzacyjnym rynku pracy. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w tym roku naszych przyjaciół z różnych stron Europy i już czekamy na kolejną XX edycję, w której będziemy mogli powalczyć o to, w czym jesteśmy najlepsi i zdobyć miejsce na podium.

{gallery}zdjecia/carmechanicjunior2019{/gallery}

  KLASY PATRONACKIE

aa    volvo log     dd      ee      ff      gg      hh      ii      jj      kk      ll      mm       nn      oo

bb      honda

 

 

  poznanlogo poznan                               logo men                                bip logo