KOMUNIKATY
Od 25 kwietnia 2016 roku Zespół Szkół Samochodowych podpisał porozumienie z Fundacją Pro Familia Mea zajmującą się walką z narkotykami i dopalaczami w szkołach. Mamy nadzieję, że akcje przeprowadzane na terenie naszej placówki staną się skutecznym działaniem profilaktycznym organizowanym z myślą o Waszym bezpieczeństwie i zdrowiu.
Kim jest Pro Familia Mea?
Fundacja Pro Familia Mea powstała z inicjatywy CBDiO, przy którym działa Stowarzyszenie Pamiętamy skąd jesteście, zrzeszające byłych funkcjonariuszy służb mundurowych. To właśnie dzięki ich kompetencjom i doświadczeniu Fundacja jako pierwsza w Polsce może realnie zwalczać narkotyki i dopalacze w szkołach i ich otoczeniu. Jest ona pierwszą pozarządową organizacją w Polsce w pełni przygotowaną do skutecznego działania, w którym widać doświadczenie współpracujących z nią osób. Zespół Fundacji tworzą ludzie, którzy przez wiele lat pracy dotykali problemu narkotyków na różnych płaszczyznach: policjanci, psycholodzy, lekarze, strażnicy miejscy, żołnierze, strażnicy graniczni.
Bierzemy udział w projekcie : „Nasze Zasady, Twoje Bezpieczeństwo”
To nie fikcja literacka, a rzeczywistość – coraz więcej młodych ludzi sięga po narkotyki. Najczęściej powód jest prozaiczny – szybkie zapewnienie sobie doskonałej zabawy. Drugim czynnikiem wpływającym na tak ogromną liczbę uzależnień, jest panująca w środowisku moda i wpływ rówieśników na zachowanie kolegów czy koleżanek. Niestety, czasem wystarczy jednorazowy kontakt z używkami, aby wpaść w spiralę uzależnienia. Projekt „Nasze Zasady, Twoje Bezpieczeństwo” to innowacyjny na polskim gruncie sposób działania. Naszym celem jest skuteczna walka z narkotykami i dopalaczami w szkołach.
Jak zamierzamy tego dokonać?
Do akcji zaangażowaliśmy psy – owczarki niemieckie oraz belgijskie, potrafiące szybko i skutecznie odnaleźć narkotyki zarówno u dilerów, jak i uczniów. Po raz pierwszy w Polsce psy szkolone są do wykrywania narkotyków bezpośrednio u ludzi, a nie w pomieszczeniu. Intensywny trening, w którym udział bierze pies oraz opiekun trwa około pół roku – kilkanaście godzin tygodniowo i odbywa się w różnych lokalizacjach, aby zapewnić zróżnicowane warunki pracy. W działaniu korzystamy również z dronów – bezzałogowych statków powietrznych, których celem jest monitorowanie przestrzeni wokół szkół oraz placówek edukacyjnych. Przy pomocy zainstalowanej na nim kamery, można wykonać najwyższej jakości zdjęcia panoramiczne w  promieniu 100-150 metrów od miejsca przebywania drona. Obsługą urządzenia zajmują się wykwalifikowani specjaliści, dbający nie tylko o skuteczność działania, ale również maksymalne bezpieczeństwo.
Znajdź Nas na Facebooku !