Informacje

Reforma oświaty w Polsce, która dotyczy kształcenia zawodowego spowodowała m.in. likwidację Techników Uzupełniających dla Dorosłych, a zarazem zmianę w kwestii dalszego kształcenia. Obecnie można kontynuować naukę w 3-letnich Liceach dla Dorosłych i uzyskać średnie wykształcenie lub skorzystać z nowych możliwości, jakimi są Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Po ich zakończeniu, uczestnicy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu i mogą przystąpić do Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Zdanie egzaminu z danej kwalifikacji pozwala na otrzymanie świadectwa kwalifikacji  lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Zespół Szkół Samochodowych prowadzi Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe z trzech kwalifikacji:

- M.12 Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych

Ukończenie tego kursu oraz zdanie Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe jest równoznaczne z uzyskaniem zawodu i Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe w zawodzie elektromechanika pojazdów samochodowych.

- M.18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

- M.42 Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych (Nowość od roku szkolnego 2016/2017). Kwalifikacja ta nie ma swojego odpowiednika w zawodzie, ale jest niezbędna do uzyskania tytułu i dyplomu technika pojazów samochodowych. Zaleca się aby kandydat na kurs z kwalifikacji M.42 posiadał wcześniej ukończony kurs z kwalifikacji M.12 lub M.18 (lub ukończona zasadniczą szkołę zawodowa w zawodzie mechanika pojazów samochodowych lub elektromechanika pojazdów samochodowych).

Osoba, która posiada wykształcenie średnie (np. ukończyła liceum młodzieżowe lub dla dorosłych) oraz zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie z kwalifikacji M.12, M.18 i M.42, może wystąpić do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z wnioskiem, o wydanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (uzyskuje tytuł) technika pojazdów samochodowych, posiadając w tym momencie pełne, średnie wykształcenie techniczne.

Uczestnikami kursów mogą być osoby pełnoletnie, niezależnie od posiadanego dotychczas wykształcenia, płci czy wykonywanego zawodu. Kursy z kwalifikacji M.12 i M.18 trwają około 10 miesięcy a z kwalifikacji M.42 - około 6 miesięcy; z wykorzystaniem e-learningu, w oparciu o szkolną platformę FRONTER. Zajęcia są nieodpłatne - finansowane z budżetu Państwa.

Wszelkie pytania dotyczące kursów kierować można na adres mailowy wicedyrektora do spraw kształcenia zawodowego, Pana Przemysława Polowczyka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapisy na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy

Nabór na kursy  prowadzony jest w sposób ciągły. Kurs uruchomiony zostaje w momencie utworzenia się co najmniej 20 - osobowej grupy z danej kwalifikacji. Podania można składać w sekretariacie uczniowskim naszej szkoły (parter -  pokój nr 7), czynnym w poniedziałki od godziny 7:00 do 15:00. Informacji w sekretariacie związanych z naborem udziela Pani Paulina Słonimska tel. 618 743 301

Podanie o przyjęcie na kwalifikacyjny kurs zawodowy - POBIERZ