Projekty unijne

JuniorMechanicKonkurs organizowany jest corocznie na przełomie maja i czerwca.  Jego historia sięga 2000 roku, kiedy to odbył się po raz pierwszy  w Brnie (Czechy). Brały w nim wtedy udział reprezentacje 6 krajów. W kolejnych latach liczba uczestników wzrastała tak, że w chwili obecnej uczestniczą w konkursie reprezentacje 11 krajów: Austrii, Czech, Francji, Litwy, Macedonii, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier. Reprezentacja naszej szkoły bierze w nim udział od 2009 roku, kiedy odbywał się w Wilnie (na Litwie), od tego czasu odnieśliśmy na nim wiele sukcesów. Konkurs jest okazją do spotkań dla dyrektorów i nauczycieli zawodu, co owocuje wymianą doświadczeń z zakresu kształcenia zawodowego, jak i wzajemnym poznaniem się młodzieży różnych krajów, która realizuje swe pasje związane z motoryzacją.
Dodatkowo uczestnicy mają możliwość poznania kultury innych narodów oraz doskonalenia znajomości języków obcych (obowiązuje język angielski).
Pierwszego dnia uczestnicy zmagają się z trudnym testem teoretycznym (100 zadań testowych z możliwością kilku prawidłowych odpowiedzi – do rozwiązania w czasie jednej godziny). Kolejny dzień stoi pod znakiem zadań praktycznych, obejmujących obsługę, diagnostykę i naprawę coraz bardziej zaawansowanych technologicznie samochodów. Konkursowy dzień zadań praktycznych jest niezwykle wyczerpujący dla uczestników, do wykonania jest 8-9 zadań w czasie 30 minut na każde, a ich tematyka jest bardzo szeroka. Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo różne wyposażenie stanowisk konkursowych - niektóre ze znajdujących się na nich urządzeń uczestnicy widzą po raz pierwszy. W skład komisji sędziowskich wchodzą nauczyciele zawodu wszystkich zaprzyjaźnionych szkół. W trakcie spotkania dyrektorów prezentowany jest dorobek i „warsztat pracy" organizatora; przyjmuje się też ustalenia co do organizacji kolejnej edycji konkursu.

WILNO 2009

W Wilnie pojawiliśmy się po raz pierwszy na konkursie, na razie w charakterze obserwatorów. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Chudzicki i Karol Futyma - choć nie brali udziału w klasyfikacji punktowej, zadania konkursowe zrealizowali bardzo dobrze i niczym nie ustępowali w wiedzy teoretycznej i umiejętnościach praktycznych swoim kolegom z pozostałych ekip zagranicznych. Zdobyte doświadczenie na konkursie, szczególnie w zakresie jego organizacji, okazało się niezwykle cenne, ponieważ ustalono, że kolejna edycja konkursu w 2010 roku, odbędzie się u nas w Poznaniu.

POZNAŃ 2010

Dziesiąta edycja konkursu Automechaniker Junior odbył się w naszej szkole, w dniach 26-29 maja 2010 r. Gościliśmy zespoły konkursowe z 7  szkół samochodowych Europy (Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Macedonia, Austria i Turcja).  Było to dla nas ogromne przedsięwzięcie organizacyjne - należało przygotować takie same zadania konkursowe dla wszystkich uczestników w ich ojczystych językach; zorganizować 16 stanowisk do części praktycznej konkursu oraz przyjąć gości zjeżdżających się samochodami i samolotami z różnych kierunków Europy. Wsparcia finansowego udzielił nam Wydział Oświaty UM w Poznaniu, natomiast współpracujące ze szkołą serwisy samochodowe pomogły organizacyjnie i ufundowały wiele cennych upominków dla uczestników. Na konkursie naszą szkołę reprezentowali Paweł Skrodzki oraz Michał Skrzypczak - osiagnęli bardzo wysokie wyniki punktowe. Ponieważ przyjęto zasadę, że organizatorzy nie biorą udziału w ostatecznej klasyfikacji punktowej, nie stanęli "na pudle" - a byłoby I i III miejsce.

ISTAMBUŁ 2013

SKOPJE 2014