Używamy plików cookie by ułatwić korzystanie z naszej strony. Poprzez korzystanie z naszej strony wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na twoim komputerze / urządzeniu.
AKTUALNOŚCI
Szanowni Uczniowie,
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu :) W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła globalną kampanię pod hasłem : "Deklaruję - nie palę!", mającą na celu wsparcie ludzi w próbach rzucania palenia. Każdy z Was może skorzystać z tych informacji i dzięki różnym programom czy aplikacjom można spersonalizować swój własny plan rzucania palenia (doradca cyfrowy Florence)
Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia.
Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne
- Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno.
- W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy.
- W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc.
- W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność.
- W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących.
- W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.
- W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

WHO ustanowiło nową inicjatywę „Access Initiative for Quitting Tobacco”, która zapewnia ludziom na całym świecie między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego. Nawiązało współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, aby podnieść świadomość i wspierać użytkowników tytoniu w rzucaniu palenia przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence - doradca cyfrowy, oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych infolinii dotyczących rzucania palenia w ich krajach. W międzyczasie Quit Challenge na WhatsApp dostarcza zarejestrowanym użytkownikom bezpłatne wiadomości o tym, jak rzucić palenie, bezpośrednio na ich telefony komórkowe. Te i inne globalne i regionalne narzędzia w zakresie rzucania palenia, które zostaną wprowadzone w ramach kampanii na Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021, po raz kolejny potwierdzają, że usługi w zakresie rzucania palenia poprawiają zdrowie, ratują życie i oszczędzają pieniądze.

Więcej szczegółów na stronie WHO: WHO/Europe Events - World No Tobacco Day 2021: Commit to Quit
Zapraszamy do rzucania palenia, również pożegnania się z e-papierosami !!!
Rzucam Wam wyzwanie : kto rzuci palenie i do końca roku szkolnego będzie oddychał czystym powietrzem, ten wygrywa... Proszę o zgłoszenia takich odważnych :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wasze postanowienia :)
Iwona Rybacka
psycholog szkolny

  KLASY PATRONACKIE

aa    volvo log     dd      ee      ff      gg      hh      ii      jj      kk      ll      mm       nn      oo

bb      honda

 

tip     mpk

 

  poznanlogo poznan                               logo men                                bip logo