Szanowni Uczniowie,
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu :) W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła globalną kampanię pod hasłem : "Deklaruję - nie palę!", mającą na celu wsparcie ludzi w próbach rzucania palenia. Każdy z Was może skorzystać z tych informacji i dzięki różnym programom czy aplikacjom można spersonalizować swój własny plan rzucania palenia (doradca cyfrowy Florence)
Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia.
Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne
- Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno.
- W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy.
- W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc.
- W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność.
- W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących.
- W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.
- W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

WHO ustanowiło nową inicjatywę „Access Initiative for Quitting Tobacco”, która zapewnia ludziom na całym świecie między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego. Nawiązało współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, aby podnieść świadomość i wspierać użytkowników tytoniu w rzucaniu palenia przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence - doradca cyfrowy, oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych infolinii dotyczących rzucania palenia w ich krajach. W międzyczasie Quit Challenge na WhatsApp dostarcza zarejestrowanym użytkownikom bezpłatne wiadomości o tym, jak rzucić palenie, bezpośrednio na ich telefony komórkowe. Te i inne globalne i regionalne narzędzia w zakresie rzucania palenia, które zostaną wprowadzone w ramach kampanii na Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021, po raz kolejny potwierdzają, że usługi w zakresie rzucania palenia poprawiają zdrowie, ratują życie i oszczędzają pieniądze.

Więcej szczegółów na stronie WHO: WHO/Europe Events - World No Tobacco Day 2021: Commit to Quit
Zapraszamy do rzucania palenia, również pożegnania się z e-papierosami !!!
Rzucam Wam wyzwanie : kto rzuci palenie i do końca roku szkolnego będzie oddychał czystym powietrzem, ten wygrywa... Proszę o zgłoszenia takich odważnych :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Wasze postanowienia :)
Iwona Rybacka
psycholog szkolny