27 września 2022 r. w ramach działań Szkolnego Ośrodka Kariery odbyło się spotkanie z nietypowym podróżnikiem, jakim jest p. Arkady Paweł Fiedler. Postać ta zasłynęła za sprawą przemierzenia Fiatem 126p odległości 16 194 km w 3,5 miesiąca. Podróżnik wraz z ekipą filmową zwiedzał Afrykę, a w niej 11 krajów (m. in. Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Zambię, Namibię oraz RPA).

Arkadego Pawła Fiedlera do przebycia tej nietypowej trasy ?maluchem?, zainspirowała postać dziadka ? Arkadego Fiedlera ? znanego podróżnika oraz pisarza. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom Samochodówki Czarnego Lądu i zmotywowanie do realizacji swoich pasji. Uczniowie z uwagą przysłuchiwali się opowieściom podróżnika, który w ciekawy sposób ukazał nam kulturę, wygląd i klimat krajów Afryki. Arkady Paweł Fiedler musiał zmagać się z kurzem, błotem, pustynnym piaskiem oraz wysokimi temperaturami, które sięgały niekiedy 50 stopni Celsjusza. Uczniowie w przyjazny sposób przyjęli Gościa, byli zafascynowani prezentacją, która nosi tytuł: ?Po Drodze Afryka ? Jak Mały Fiat podbił Afrykę?. Wiarygodne i ciekawe zdjęcia przybliżyły nam Czarny Ląd i sprawiły, że mogliśmy udać się wszyscy razem jednym, niewielkim ?maluchem? w głąb gorącego kontynentu. Podróżnik opowiadał o swoich przygodach z tamtejszymi ludźmi, którzy z radością witali go w każdej wiosce. Dzieci wprost nie chciały odchodzić od jego niezwykłego samochodu, niektórzy ludzie chcieli nawet odkupić pojazd za zdecydowanie wyższą cenę, niż jest on w rzeczywistości wart. Spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem pokazało nam realia innej kultury. Fiat 126p jest dla poznanego przez nas podróżnika powrotem do dzieciństwa, dlatego właśnie nim wyruszył w tę nietypową podróż, która stała się natchnieniem do spotkania z nami. Uczniowie naszej szkoły obdarowali gościa głośnymi brawami i byli zadowoleni z jego przyjazdu. W zabawny sposób zostały nam przedstawione emocje, które towarzyszyły globtroterowi oraz ekipie filmowej. Arkady Paweł Fiedler okazał się być zwykłym człowiekiem z niezwykłą pasją, a spotkanie z nim zapamiętamy na pewno na bardzo długo.